Warsztaty profilaktyczne u policjantów w Oświęcimiu – 25 kwietnia 2024 r.

    Uczniowie wszystkich  klas czwartych ZSP Nr 1 w Osieku wraz z wychowawcami i nauczycielami  odwiedzili oświęcimską Komendę Powiatową Policji. Dzieci uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych, a także  zapoznały się z wyjątkową i niezwykle ciekawą służbą policjantów  oraz pogłębiły swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w domu, na drodze oraz w Internecie.

   Spotkanie prowadzone przez oficer prasową, aspirant sztabową  Małgorzatę Jurecką oraz policjantkę z Zespołu d.s. Nieletnich i Patologii, starszą sierżant Magdalenę Głuch było wyjątkowo interesujące i  dzieci z wielką uwagą wysłuchały informacji na temat służby w policji. . Funkcjonariuszki przypomniały naszym uczniom zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa w domu i na drodze, zasadami bezpieczeństwa w Internecie, a także poruszyły zagadnienia dotyczące poszanowania praw drugiego człowieka. Następnie opowiedziały jak interesująca i odpowiedzialna jest praca policjanta, w której najważniejsze jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.  Opowiedziały jak wygląda służba policjantów z różnych pionów Policji.  

Dni języków obcych


W dniach 22.04-26.04.2024 w naszej szkole odbywały się Dni Języków Obcych. Pod okiem nauczycieli języka angielskiego oraz niemieckiego uczniowie zmagali się z wieloma konkursami.

22.04.2024 – „I can read!” – Zadaniem uczniów podczas tego konkursu było przeczytanie fragmentu baśni w języku angielskim. Każdy z uczniów losował sobie tekst baśni, którą musiał przeczytać bez wcześniejszego przygotowania. W tym konkursie wzięło udział aż dwudziestu trzech uczniów. Miejsce pierwsze zajęli Fabian Pacocha z kl. 4b oraz Amelia Mitoraj z kl. 6b. Miejsce drugie należy do Tymoteusza Płonki kl. 5a, a miejsce trzecie do Aleksandry Kusak z kl. 6b. W tym konkursie dwie osoby otrzymały również wyróżnienie : Igor Gawron kl. 4b oraz Zuzanna Żądło kl. 4c.

Gry Bez Prądu- integracja klasowa!

Co rocznie w naszej szkole organizowane są zajęcia, gdzie wszyscy uczniowie korzystają

z bogatej kolekcji gier planszowych jednocześnie się integrując.  

Gry planszowe to przede wszystkim:

  • Ukojenie nerwów – jest to świetny sposób na oderwanie się od problemów dnia codziennego;
  • Trening dla mózgu – tak jak nasze ciało reaguje pozytywnie na ruch, także mózg potrzebuje wyzwań i stymulacji;
  • Zdrowa rywalizacja i umiejętność współpracy – gry planszowe stanowią świetne źródło nauki zdrowego współzawodnictwa;
  • Nowe przyjaźnie – to świetna okazja na bliższe poznanie kolegów i koleżanek z klasy.

Chcemy Was przekonać, że planszówki są dla każdego. Chcemy edukować i pokazywać niepowtarzalne mechanizmy rozgrywki, piękne światy. Dziękujemy wszystkim wychowawcom za zaangażowanie i współpracę w tą inicjatywę.

                                                                                                    Pedagog i Psycholog

Utalentowane recytatorki

Dwie uczennice naszej szkoły, Tina Prysvitla (kl. 4a) i Sofia Prysvitla (kl.7c) wzięły udział w XII Festiwalu Młodego Aktora, organizowanym przez Dom Kultury w Kętach w kwietniu br.  Festiwal obejmuje trzy konkursy: Turniej Interpretacji Bajki i Baśni, Turniej Recytatorski i Turniej Teatralny.

Tina wzięła udział w Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni, wcielając się w rolę mitologicznej Kory-Persefony. Ten występ przyniósł jej wyróżnienie.

Sofia natomiast w Turnieju Recytatorskim zaprezentowała dwa utwory: Tren VII Jana Kochanowskiego (poezja) oraz fragment książki Beaty Andrzejczuk Pamiętnik nastolatki (proza) i zdobyła III miejsce.

Warto dodać, że do konkursu zgłosiło się łącznie 94 uczestników z 22 miast i wsi Małopolski i Śląska, takich jak: Andrychów, Bielany, Chocznia, Chorzów, Czaniec, Głogoczów, Grojec, Kęty, Komorowice, Łęki, Nowa Wieś, Osiek, Sułkowice, Targanice, Tłuczań, Siemianowice Śląskie, Stanisław Dolny, Wadowice, Wilamowice, Witanowice, Woźniki, Zasań. Dzieci i młodzież reprezentowały zarówno ośrodki kultury, jak i szkoły podstawowe i średnie. Przesłuchania trwały dwa dni.

Sofii i Tinie serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!

Szkolne obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


W poniedziałek, 29. kwietnia społeczność szkolna uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Z tej okazji uczniowie wzięli udział w patriotycznym karaoke, układali puzzle tematyczne oraz grali w planszówki historyczne, pokonali tor przeszkód, czytali fragmenty utworów literackich w ojczystym języku po to, aby przypomnieć sobie, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM oraz to, czym jest WOLNOŚĆ. Poza tym tę rocznicę postanowiliśmy uczcić nietypowym strojem. Można było zobaczyć barwy narodowe, czy strój „galowy”.


Sądzimy, że tak aktywne świętowanie przysporzyło wszystkim wiele  dobrej zabawy!

Warsztaty z dietetykiem w ramach „ Programu dla szkół”

5 i 8 kwietnia uczniowie klas trzecich, czwartych oraz piątych  wzięli udział w warsztatach z panią dietetyk Edytą Harmatą.  W pierwszej teoretycznej części prowadząca rozmawiała z uczniami na temat wpływu prawidłowego odżywiania na zdrowie, samopoczucie i rozwój człowieka. Dzieci chętnie podejmowały dyskusję, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, zadawały pytania.
W części praktycznej wiele satysfakcji sprawiło uczniom wspólne przygotowanie koktajlu owocowego, kanapek z twarożkiem i chipsów warzywnych. Warsztaty zakończyła degustacja przygotowanych posiłków. Od pani prowadzącej każda klasa otrzymała w upominku zestaw do zakładania ogródka klasowego oraz bio mleko.

Mamy nadzieję, że udział w zajęciach przyczyni się do podniesienia świadomości na temat właściwego odżywiania oraz wpłynie na kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. „Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek.