Przedszkolaki z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku

W czwartek, 9 maja 2024 r., dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję spotkać się ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku. Przedszkolaki dowiedziały się o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków, która nie polega tyko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, usuwaniu skutków wypadków samochodowych oraz wichur. Dzieci miały okazję zobaczyć specjalistyczne wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz strój w jaki ubierają się strażacy do akcji. Dużą atrakcją było przymierzanie hełmów oraz możliwość wejścia do kabiny wozu strażackiego, by choć przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Wizyta w straży pożarnej to doskonała forma edukacyjnego uświadomienia dzieci o zasadach bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń. Dziękujemy strażakom za miłe i pouczające spotkanie. Życzymy wszystkim dalszej efektywnej służby i skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań.

„Sprintem do maratonu”

Nasze przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do akcji X Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do maratonu”,organizowanej przez wydawnictwo„Bliżej przedszkola”.Celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz kształtowanie u przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w dorosłym życiu.

Impreza biegowa została przeprowadzona 6 maja 2024 roku. Maraton połączony był z uczczeniem 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki ubrane w biało-czerwone barwy, z flagami Polski w rękach spod przedszkola udały się w pochodzie na boisko szkolne. Przed zawodami wszystkie dzieci wzięły udział we wspólnej rozgrzewce przeprowadzonej przez pana Mariusza Jezierskiego. Dystans został dostosowany do wieku i możliwości dzieci. Przedszkolaki z zapałem dopingowały biegnących kolegów. Dzieci w skupieniu rozpoczynały bieg, starając się jak najszybciej dobiec do mety. Jednak w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Wszyscy mali maratończycy za swoje zmagania otrzymali medale.

„Alicja w krainie czarów”

Pod koniec kwietnia nasze przedszkolaki z grup: Misiów, Sarenek, Wiewiórek, Motylków, Pszczółek i Biedronek, wybrały się na małą wycieczkę do Bielskiego Centrum Kultury w Bielsku – Białej. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego pt: „Alicja w krainie czarów”. Przedstawienie teatralne, oparte na znanej powieści Lewisa Carrolla, to niezwykła opowieść, która zabiera widzów w podróż do magicznego świata pełnego niezwykłych postaci i zaskakujących przygód. Przybycie do teatru było już samo w sobie ekscytującym doświadczeniem dla dzieci, które z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Nadszedł oczekiwany moment. Kiedy zgasły światła i rozpoczęło się przedstawienie, wszystkie dzieci, wpatrzone w scenę, zaczęły otwierać się na barwny świat "Alicji w Krainie Czarów". Spektakl, bogaty w kolorowe kostiumy, imponujące scenografie oraz brawurową grę aktorską, przeniósł widzów do świata wyjątkowych przygód, które długo zapadną w pamięci każdego z uczestników. Po zakończeniu przedstawienia przedszkolaki wróciły pełne pozytywnych emocji i entuzjazmu.

„Książeczka. Bajeczka” to tytuł wystawy książeczek wykonanych przez dzieci przedszkolne.

Dzięki uprzejmości nauczycieli przedszkola i autorów książeczek wystawa pojawiła się w bibliotece szkolnej. Cieszyła się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci młodszych klas. Razem
 z nauczycielami czerpali pomysły na swoje dzieła.

Dziękujemy

„Czyste powietrze wokół nas”

W kwietniu nasze przedszkole już kolejny raz realizowało program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. W programie uczestniczyły cztery najstarsze grupy przedszkolaków: „Wiewiórki”, „Motylki”, „Pszczółki” i „Biedronki”.

Celem programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Dzieci uczestniczyły w cyklu pięciu zajęć w czasie, których poprzez zabawę zapoznały się z trudną tematyką dotycząca profilaktyki uzależnienia od nikotyny. Przedszkolaki poznały Dinka, głównego bohatera programu, razem z nim przeżywały różne sytuacje. W ramach realizacji programu dzieci z grupy „Motylków” przygotowały krótkie przedstawienie pt. „Spotkanie Jasia i Małgosi z dymkami”, w którym poruszyły między innymi tematykę związaną z paleniem papierosów w obecności dzieci.

Mamy nadzieje, że zdobyta przez dzieci wiedza uchroni ich w przyszłości od sięgania po papierosy.

KONKURS PLASTYCZNY "KSIĄŻECZKA-BAJECZKA"

19 kwietnia, podczas obchodów Dnia Ziemi, odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom konkursu plastycznego "Książeczka - bajeczka" zorganizowanego w  ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem konkursu było propagowanie wśród najmłodszych zainteresowania literaturą dziecięcą, a także zachęcenie do własnej twórczości. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie zgłoszono 55 prac konkursowych, które oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3 i 4-latki oraz 5 i 6-latki.

Laureatami konkursu zostali: